LETNÍ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY – JUNIOŘI

24.-26.5. 2024 Praha – Podolí

Plavecký klub Vysoké Mýto na juniorském Mistrovství České republiky reprezentovala trojice plavců. Mezi nejlepší se svými časy,které mohli plavci zaplavat od začátku kalendářního roku do konce přihlášek na MČR, kvalifikoval Jakub Dzivý,Tomáš Winkler a Dorota Metelková – všichni v kategorii mladší junioři(2008-2009). Jen pro zajímavost pár údajů. Na „mistrák“ se na tratě 50-100m kvalifikuje 16nejrychlejších plavců z jednotlivého ročníku, na tratě 200-400m je to 12nejrychlejších,na vytrvalostní disciplíny 800 a 1500m to je pouze 6nejrychlejších plavců! Přihlášeno bylo přes 700plavců z 95klubů…

Nejúspěšnějším z vysokomýtských plavců byl Jakub Dzivý 2009. Kuba s ohledem na náročný program,na ambice v určitých disciplínách poprvé vynechal vynechal všechny motýlkové disciplíny, ve kterých na minulých „mistrácích“ bral medailová umístění… Tento kalkul se určitě vyplatil. Kuba předvedl velice kvalitní výkony ve všech svých startech. Za vyzdvihnutí určitě stojí disciplíny, ve kterých atakoval medailové umístění – 400,800 a 1500m volným stylem. Na kraulové čtyřstovce ve výrazném osobním rekordu vybojoval 2.místo s nicotným odstupem 0,04vteřiny na Lukáše Selingera z chomutovského oddílu. Druhé medailové umístění vydřel na nejdelší trati 1500m volným stylem, kde ho čas 17:05,34 vynesl opět na stříbrné pódium. Kraulová osmistovka byla pro Jakuba smolná. Celý závod se „pral“ o další medailové umístění pro PKVM. Přestože si opět vytvořil výrazný osobní rekord,tak pohled na výsledkovou tabuli byl smutný. Souboj se zlínským Hradilem rozhodl okamžik,za který člověk ani nemrkne – 0,02vteřiny ve prospěch zlínského plavce… I tak může být Kuba se svými výkony naprosto spokojený. Pět výrazných osobních rekordů, dvě stříbrná pódiová umístění. Gratulujeme!

Tomáš Winkler 2008 si v Podolí zaplaval jeden z posledních závodů za plavecký klub Vysoké Mýto. Celá jarní část přípravy byla ve znamení kombinace domácích tréninků s tréninky v SCPAP pod vedením Martina Kratochvíla. Tato kombinace,přechod na jiné trénink se u Tomáše projevil únavou způsobenou tréninky navíc, dojížděním do PCE, menším časem na regeneraci po náročných trénincích. Přesto se Tom dokázal prosadit mezi tři nejrychlejší plavce v kategorii mladších juniorů. Povedlo se mu to na trati 200m volným stylem. Z dopoledních rozplaveb postoupil do odpoledního finálového bloku ze 4.místa. Ve finálku do toho dal absolutně vše! Byl z toho osobní rekord, zrychlení z rozplaveb o cca 1,3vteřiny a krásné 3.místo. O umístění na bedně bojoval také na dvojnásobné trati,kde dohmátl na 4.místě s odstupem 0,9 vteřiny na třetí místo. Tom se ještě na MČR open pokusí o splnění reprezentačního limitu na trati 200m volným stylem. I kdyby se tato meta nepodařila pokořit, tak rozlučka s PKVM na juniorském mistráku byla uspěšná. Díky Tome ze ty roky v plaveckém klubu Vysoké Mýto. Přeje hodně úspěchů pod hlavičkou SCPAP!!!

Poslední reprezentantkou našeho oddílu byla Dorota Metelková 2009. U Dorky jsme do posledních kvalifikačních závodů,do konce přihlášek na MČR nevěděli,jestli se kvalifikuje nebo ne. Nakonec se svými časy kvalifikovala do všech přihlášených disciplín(7startů). Dorka se celou jarní část sezony potýkala s nevyrovnanými výkony, jednou nahoře, pak zase dole. To samé předvedla v Praze. Polovina startů kvalitních v rámci přihlášených časů, druhá polovina větší ztráta na její kvalifikační časy. Nejvíc asi zamrzel čas v disciplíně 50m motýlek. Pokud by zvládla zopakovat svůj přihlášený čas,byl by z toho postup do finálka mezi 8nejrychlejších mladších juniorek. Ale na kdyby se ve sportu nehraje… Z hlediska FINA bodů si nejlépe vedla na sprinterských tratích 50m a 100m volným stylem,kde získala shodně 527bodů. Dle umístění si nejlépe vedla na motýlkové stovce,kde obsadila 19.místo(8.místo 2009).

Všem třem borcům gratulujeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci PKVM. A teď již zasloužený odpočinek před další sezonou!!!