Velká cena Ostravy v plavání – 1.kolo Českého poháru

26.-28.4. 2024 Ostrava

     Velké ceny Ostravy,která otevřela Český pohár v plavání, se zúčastnili plavci z 80klubů z České republiky,Rakouska, Slovenska,Švédska,Polska, Maďarska,Moldavska,Norska a Rumunska.

     Plavecký klub Vysoké Mýto reprezentovala čtveřice mladších juniorů – Afandi,Dzivý,Metelková, Winkler. Cílem těchto třídenních závodů bylo zaplavat časy,které budou stačit na účast na Mistrovství České republiky juniorů. Umístění nebylo hlavní prioritou, hlavní byl čas zaplavaný v jednotlivých startech. Samozřejmě pěkné umístění v Českém poháru,kde se soupeří pouze v kategorii open (žactvo,junioři,dospělí v jedné kategorii), je příjemným bonusem pro každého plavce.

    Tomáš si kvalitní časy zaplaval již v Plzni a Ústí nad Labem. Stejně si počínal i v Ostravě. Jeho nejsilnější stylem je kraul. Nejsilnější disciplínou je 200m a 400m volným způsobem(kraul). Na kraulové dvoustovce v dopoledních rozplavbách se Tom časem 2:00,91 dokázal probojovat do odpoledního finálového bloku. Jeho čas dokonce stačil na „Ačkové“ finálko, osm nejrychlejších napříč kategoriemi. Ve finálku svůj čas vylepšil na 2:00,43,což stačilo na 7.místo. Tom bude patřit k adeptům na medailová umístění na MČR juniorů.

     Kuba měl z Plzně také zaplavané kvalitní časy,ale ještě s ohledem na zmiňovaný „mistrák“ a jistotu kvalifikace bylo potřeba některé časy ještě vylepšit. Což se v Ostravě určitě povedlo. Ze sedmi náročných startů si osobní rekordy vylepšil v šesti případech. Za vyzdvihnutí určitě stojí jeho výkon na nejdelší kraulové disciplíně 1500m. Kuba dokázal svůj osobní rekord,který si zaplaval při loňském MČR – TITUL, vylepšit o bezmála 20s. Byl z toho skvělý čas 17:13,96, který ho v ČESKÉM POHÁRU vynesl na skvělé 3.místo absolutně. Zároveň tento čas je nejrychlejším ze všech plavců v ČR věkové kategorie mladší junioři(2008-2009). Což je pro blížící se MČR skvělá zpráva!

     Teymur,ačkoliv v letošní sezoně zaznamenal velký výkonností růst jak na trénincích, tak i při závodech, se na vrcholný závod(MČR) pravděpodobně neprobojuje. Konkurence v kategorii mladších juniorů(2008-2009) je obrovská, kvalifikační síto je přísné. Na tratích 50-100m  bude přijato max. 16plavců, na tratích 200-400m max. 12placů a pouhých 6 plavců na tratích 800-1500m a to z každého ročníku. Za pochvalu určitě stojí 6nových osobních rekordů ze sedmi pokusů. Některé osobáky byly opravdu výrazné(například více než 12s v disciplíně 400VZ).

     Dorka po VC Ostravy nemá s ohledem na MČR nic jistého. Nejblíže k proklouznutí mezi nejlepší plavkyně kategorie ml.juniorek má zatím v disciplíně 50VZ a 50M. Po víkendových závodech se svými ne moc zdařilými časy nikam dál neposunula. Dorka má v letošní sezoně problém ze sebe dostat maximum možného. Na tréninku to v posledních týdnech umí, v závodě to bohužel zatím moc „neklape“. Světlo na konci tunelu se ale ukázalo při malých,obyčejných závodech v Hradci Králové (Májová vlnka) hned tři dny po VC Ostravy. Pravděpodobně bez jakékoliv nervozity z „velkého závodu“ zaplavala kvalitní čas 1:10,80 v disciplíně 100M. Tento čas jí rázem posunuje na 18.místo mezi mladšími juniorkami a 9.místo v ročníku 2009. V disciplíně 50Z čas 0:33,73 znamená 12.místo v ročníku…

     Posledním startem,pokusem o vylepšení časů, bude 2.kolo Českého poháru v Pardubicích ve dnech 10.-12.5.2024. Poté již Mistrovství České republiky juniorů ve dnech 24.-26.5.2024 v Podolské padině. Držíme pěsti,ať to vyjde!