Mistrovství České republiky na 5 km a 20 km

2.-3.9. 2023 Račice – veslařský kanál

Mistrovství České republiky na 5KM a 20KM pro kategorie kadetů,dorostu a dospělých se již tradičně uskutečnilo na veslařském kanálu v Račicích a to o prvním zářijovém víkendu. Tyto závody jsou pravděpodobně jedinými v celém Českém poháru v dálkovém plavání,kde je 5KM přesně 5KM, 20KM je přesně 20KM a tak dále. Na ostatních závodech pořádaných na otevřené vodě se přesné metry tak úplně neřeší, podmínky mají na jednotlivých závodech všichni samozřejmě stejné, akorát porovnávání časů z jednotlivých závodů občas trošku pokulhává …

SOBOTA – Mistrovství České republiky 5KM – kadeti,dorost,dospělý

Plavecký klub Vysoké Mýto měl na pěti kilometrové mistrovské trati více adeptů na umístění mezi nejlepšími třemi závodníky v jednotlivých kategoriích. Mezi ně můžeme určitě řadit Tomáše Winklera 2008, Kubu Dzivého 2009 oba v kategorii kadetů, Zuzku Pospíšilovou 2006 v kategorii mladších dorostenek a nakonec Justýnku Maškovou v kategorii starších dorostenek.

V kategorii mladších dorostenek předvedla skvělý výkon Zuzka Pospíšilová. Hned na začátku dle předpokladů vypálila vpřed Lea Trněná a bazénová plavkyně Bouzková. Obě děvčata si jela víceméně od prvních metrů sólo závod a brzy bylo jasné,že se mezi nimi rozhodne o titulu. Velký boj probíhal o bronzový stupínek. V tomto souboji k potěše fanoušků plaveckého klubu Vysoké Mýto figurovala Zuzka Pospíšilová! Zuzka se velice zkušeně držela Kláry Svobodové z Brna. Na průjezdu po prvním i druhém 1,65km dlouhém okruhu se držela za Klárou s odstupem délky těla. V posledním okruhu zabojovala a doplavala si pro výborné 3.místo mezi mladšími dorostenkami. GRATULUJEME!

V kategorii kadetů v barvách plaveckého klubu Vysoké Mýto do pětikilometrového závodu odstartoval Kuba Dzivý a Tomáš Winkler.

Kuba Dzivý patřil v průběhu sezony mezi nejrychlejší kadety ročníku narození 2009. Bohužel Jakuba v měsíci srpnu 2x po cca 10dnech skolila viróza,takže jeho příprava na tento vrchol sezony byla dost žalostná… Přesto Kuba nic nevzdal a zkusil se poprat o co nejlepší výsledek. Závodu dominoval Adam Řiháček z Komety Brno. Tohoto plavce Kuba v počátcích sezony vcelku s přehledem porážel. Nutno podotknout,že Adam šel v průběhu sezonu výkonnostně hodně nahoru. V průběhu závodu si vysokomýtský plavec vedl slušně. Po prvním kole se držel na 2.místě s náskokem 44vteřin před Šimonem Novákem z Kolína. Na druhém mezičasu po 3,3km se jeho náskok zmenšil na pouhé 3vteřiny. Vzhledem ke zdravotním problémům a minimální přípravě v měsíci srpnu Kubovi v závěru došly síly. S velkým sebezapřením uhájil alespoň bronzový stupínek,což se určitě také počítá. GRATULUJEME!

Tom Winkler se jednoznačně začíná definovat jako bazénový plavec. Jeho příprava na MČR také nebyla úplně ideální. Přestože měl také v srpnu výrazné tréninkové výpadky, zaplaval skvěle! Na medaili, na které jsme byli z předešlých sezon zvyklí, to nevyšlo. Přesto může být Tomáš se svým výkonem spokojený. Ještě po proplavání druhým mezičasem na 3,3km byl v boji o medailové umístění. Ve třetím kole se mu první tři závodníci(Mach,Kvíd,Štverák) postupně vzdálili. V cíli z toho byla nakonec brambora se ztrátou 24vteřin na bronzový stupínek. GRATULUJEME!

V kategorii kadetů nesmíme určitě zapomenout na Teymura Afandi 2009, pro kterého byla letošní sezona premiérová včetně Mistrovství ČR. Teymur jednoznačně předvedl nejkvalitnější výkon z celé sezony. Sice se nepohyboval přímo v boji o medaili,ale byl relativně blízko. Na mezičasech se pohyboval na průběžném 5.-6.místě a překvapivě za svými zády držel Matěje Havlíka z Trutnova, který je medailistou z Letního MČR na 1500m. Teymur nakonec obsadil pěkné 7.místo těsně před trutnovským plavcem. GRATULUJEME!

Poslední adeptkou na placku byla Justýnka Mašková v kategorii starších dorostenek. Justýnka v počátku závodu nezachytila tempo svých soupeřek a tím se jí medailové ambice rozplynuly. Dle domluvy s trenérem tento závod v poklidu v tréninkovém tempu doplavala a tím vyšetřila velice důležité síly do nedělního závodu na 20KM…

Po třetí v probíhající sezoně dálkového plavání si z bazénu „odskočila“ Dorka Metelková 2009 a v mistrovském závodě si vyplavala 11.místo ve svém ročníku narození.

NEDĚLE – Mistrovství České republiky na 20KM – dorost,dospělý

V nedělní mistrovské soutěži na 20KM měl plavecký klub Vysoké Mýto na startu jednu z velkých favoritek na titul. Popravdě nic jiného nepřicházelo v úvahu,ikdyž „dvacka“ je strašně obtížný závod a stát se může cokoliv.

Touto favoritkou nebyl nikdo jiný než Mašková Justýnka a to v kategorii starších dorostenek. Přestože po sobotní pětce se jí v hlavě určitě honily různé myšlenky, tak se této maratonské trati nezalekla. Již na úvodních metrech bylo vidět,že sobota je zapomenutá a je v boji o titul. Zhruba do desátého kilometru se pohybovala v pětičlenné skupině se Zuzkou Pospíšilovou PKVM, Klárou Svobodovou, Annou Pumanovou a Nelou Fabíkovou. V průběhu závodu se tato skupina pomalu rozpadala, z vláčku postupně vypadla Zuzka, Nela,Anička a nakonec i Klára. Justýnka se po letech,co se pohybuje v dálkovém plavání,kdy brala na MČR druhá a třetí místa, dočkala. Zcela zaslouženě vybojovala MISTROVSKÝ TITUL na trati 20KM v kategorii starší dorostenky! A zároveň obsadila 4.místo v absolutním pořadí. GRATULUJEME!

Druhou adeptkou na medailové umístění byla ze soboty bronzová Zuzka Pospíšilová. Jak již bylo psáno výše, Zuzka byla na medailové pozici nebo s nepatrnou ztrátou zhruba do desátého kilometru. Tam se bohužel pro Zuzku začal „lámat chleba“ a ztráta na 3.místo v kategorii se začala zvětšovat. V cíli z toho nakonec bylo pěkné 5.místo mezi mladšími dorostenkami. Na Zuzce se určitě negativně projevila sobotní „pětka“, kde se v honbě za co nejlepším umístěním vydala ze všech sil. Kombinace dvou mistrovských závodů v jednom víkendu je velice náročná. Přestože to Zuzce v neděli necinklo, musí být se svými výkony o tomto víkendu naprosto spokojená. GRATULUJEME!

Výsledky:

Afandi Teymur 2009

5KM 1:10,43 7.místo kadeti 2009

10KM 2:42,13 7.místo kadeti – Český pohár – mimo MČR

Brýdlová Nikča 2004

10KM 2:49,13 7.místo open – Český pohár – mimo MČR

Držmíšková Týna 2011

5KM DNF Český pohár – mimo MČR

Dzivý Kuba 2009

5KM 1:09,12 3.místo kadeti 2009 – MČR

Mašková Justýnka 2005

5KM 1:15,10 5.místo starší dorost

20KM 5:11,10 1.místo – TITUL MČR – starší dorost

Metelková Dorka 2009

5KM 1:16,15 11.místo kadetky 2009

Pospíšilová Zuzka 2006

5KM 1:09,00 3.místo – mladší dorost – MČR

20KM 5:21,05 5.místo – mladší dorost

Winkler Tom 2008

5KM 1:03,36 4.místo kadeti 2008