Mistrovství ČR dorostu,dospělých,masters na 10KM

Memoriál Miroslava Kroufka

17.-18.6. 2023 Seč

V tradičním termínu ve druhé polovině června se na Seči uskutečnil republikový šampionát v dálkovém plavání na 10 kilometrů. Na tento šampionát byla přihlášena trojice dívek z PKVM – Brýdlová Nikča 2004,Mašková Justýnka 2005 a Pospíšilová Zuzka 2006 – první dvě jmenované v kategorii starších dorostenek (2004-2005), Zuzka v kategorii dorostenek mladších (2006-2007).

Justýnka Mašková byla jednou z adeptek na medaili. Pokud by se to nepovedlo, bylo by to určitě zklamání. V předchozích kolech Českého poháru si dokázala, že forma je a medaile z MČR je reálná. To samé se dalo říci o Zuzce Pospíšilové, která na loňském šampionátu v závěrečném souboji o bronz porazila Aničku Pumannovou. U Nikči Brýdlové se opravdu jednalo pouze o účast v závodě. Čtrnáct dní před MČR vinou školních akcí nebyla vůbec ve vodě a týdny před tím to nebylo o moc lepší.

Závod na 10KM v podání dívek, žen v kategorii dorostenek byl ve srovnání s předchozími závody na 15KM rozjet hodně z ostra. Hned po startu se vytvořila skupina 9plavkyň mezi nimiž nechyběla Justýnka se Zuzkou. Tento vláček vydržel pohromadě první 2kilometrový okruh. Zhruba na třetím kilometru se tento balík začal trhat „vinou“ naší Justýny a Leontýny Trněné z Jihlavy, které neustále zvyšovaly tempo. Na čtvrtém kilometru bylo již jasné,že se tento vláček definitivně rozpadl. Z balíku vypadlo 5dívek – Pospíšilová, Pumannová, Fabíková, Hasilová a Vintrová. V čelní skupině dále tempo udávala hlavně Justýnka s Leou. Při posledním „krmení“ na osmém kilometru se začal lámat chleba i v čelní skupině, kde byla Mašková, Trněná, Svobodová a Soukupová. Průběh závodu si začal vybírat svou daň u vysokomýtské plavkyně, která do toho dávala opravdu vše a ostatním děvčatům spoustu kilometrů odtáhla. Z boje o celkové umístění mezi ženami tedy vypadla, ale bezpečně si ohlídala 2.místo v kategorii starších dorostenek za nedostižnou Marii Kopáčovou z Pardubic, která je limitářkou na letošní ME juniorů v dálkovém plavání. V boji o medaile v kategorii mladších dorostenek byla i nadále druhá reprezentantka hájící barvy plaveckého klubu Vysoké Mýto Zuzka Pospíšilová,která byla v souboji o bronz s Aničkou a Nelou Fábikovu. Na osmém kilometru už bylo jasné,že se zopakuje bitva o bronz z roku 2022 mezi naší a kralupskou plavkyní. Bitva to byla stejná, ale s jiným výsledkem. Tentokrát byla šťastnější Anna Pumannová, která brala 3.místo. Na Zuzku zůstalo 4.místo v MČR. Přestože to necinklo, může být Zuzka se svým výkonem spokojená. Již druhým rokem s ní ostatní musí počítat v boji o čelní příčky!! Třetí do party Nikča Brýdlová prokazuje neustále, že jí odvaha neschází. Málokdo by si bez tréninku troufl na tento plavecký „maraton“ bez tréninku. Nikča ano! Ikdyž ztráta na holky v čele byla velká,muže si říct: „Zvládla jsem to“. Holky všem třem Vám děkuji za vzornou reprezentaci plaveckého klubu Vysoké Mýto. Držíte pomyslnou vlajku plaveckého klubu na poli dálkařském hodně vysoko a to už několik sezon po sobě! Díky.

Součástí závodního víkendu je Memoriál Miroslava Kroufka, který se již nezapočítává do MČR, ale závody patří do Českého poháru v dálkovém plavání.

Na trať 10KM se společně s výše jmenovanými dívkami vrhl Tom Winkler 2008 v kategorii kadetu. Tomáš stále více ukazuje,že jeho budoucnost bude v bazénovém plavání. Není pro každého jedince se bez problémů vypořádat s nástrahami plavání na otevřené vodě. Povětrnostní podmínky, déšť, studená voda dokážou plavání hodně znepříjemnit. Zhruba do pátého kilometru držel tempo s pozdějším vítězem Danem Machem z Kolína. Poté se začala projevovat studená voda, z toho plynoucí ztuhlost, bolest ramenou a Tom na cca sedmém kilometru závod ukončil.

Z mladých pušek nás na Seči reprezentovala Natka Čápová a Míša Nováková. Obě, jak již bylo řečeno u předchozích závodů, musí sbírat zkušenosti, aby se mohli poměřovat se svými soupeřkami, které mají minimálně jednu sezonu dálkového plavání za sebou. Míša absolvovala dva starty a to 1KM (4.místo) a 3KM (10.místo mezi staršími žákyněmi). Mezi ročníkem narození obsadila krásné 2.místo. Natka si již po třetí v sezoně zaplavala 3KM. V kategorii starších žákyň obsadila 11.místo a mezi dívkami ročníku 2011 si doplavala pro pěkné 3.místo. Gratulace holky!

Výsledky:

Čápová Natka 2011 3KM 0:56,15 11.místo st.žačky(3.místo 2011)

Nováková Míša 2011 1KM 0:17,20 4.místo

3KM 0:55,48 10.místo st.žačky(2.místo 2011)

Sejpka Martin 1992 3KM 0:42,18 9.místo

Winkler Tom 2004 10KM DNF

Brýdlová Nikča 2004 10KM 2:56,17 6.místo st.dorost MČR

Mašková Justýnka 2005 10KM 2:10,45 2.místo st.dorost MČR

Pospíšilová Zuzka 2004 10KM 2:14,24 4.místo ml.dorost MČR