Tovačovský maraton – ČP v dálkovém plavání

Tovačov 10.6.2023

     Utekl týden a je tu další kolo Českého poháru v dálkovém plavání. Závodníci se tentokrát sešli  v Tovačově na Annínském jezeře. Voda měla rovných 20stupňů Celsia, teplota vzduchu 18,5 stupně a polojasno… Do závodů se přihlásilo 156plavců z 26oddílů.

     Na nejdelší trati 15ti kilometrů(9 okruhů po 1,65KM) se představila dvě děvčata z PKVM a to Mašková Justýna 2005 (starší juniorka) a Pospíšilová Zuzana 2006(mladší juniorka). Závod byl hodně pomalu rozjetý, překvapivě tempo ve „vláčku“ pěti závodnic, mezi nimiž byla i Justýnka se Zuzkou, udávala Zuzka Vintrová z brněnského klubu. Zkušenější, rychlejší holky se v počátku „schovávaly“ na konci balíku. Jako první z balíku vypadla Zuzka V. Více se tempo začalo zrychlovat na cca 7kilometru. Z rozjetého vláčku vystoupila Nela Fabíková z Havířova. Ve vláčku už zůstala pouze děvčata z PKVM a stará známá Anička Pumannová z Kralup. Holky už trošku tušily,že jedna z nich bude smutná a nevejde se na stupně vítězů. Černý Petr připadl na Zuzku Pospíšilovou,která již nedokázala stupňovat tempo. Holky se totiž „cvakly“ k Tomáši Reissmullerovi(2.místo na 15KM mezi chlapy),který holky definitivně „roztrhal“. Toto tempo v závěru neudržela ani závodnice z Kralup. Justýnka si tedy doplavala pro druhé místo absolutně za Leou Trněnou,která měla kvalitnější začátek závodu,kde si vyjela náskok,který s přehledem udržela až do cíle. Zuzka skončila na 4.místě,ale se slušným bodovým přídělem do Českého poháru 2023. Na průběžné hodnocení ČP v kategorii žen se dívá krásně! Zuzka Pospíšilová zatím drží průběžné 2.místo s náskokem 8mi bodů před Justýnkou Maškovou!

     Tomáš Winkler 2008,ačkoliv nepodal nejlepší výkon, jakého je schopen, na trati 5KM zvítězil v kategorii kadetů. Tom byl v těžké pozici. V počátku závodu mu ujeli bratři Šimsovi,s kterými na většině závodů bojuje. Celý závod si odvodil sám. Na zádech si čtyři kola vezl Kubu Krásného a Matyáše Koláře. Až v posledním pátém kole se mu podařilo kluky setřást a zaslouženě zvítězil! Tom si tímto výsledkem upevnil 1.místo v průběžném bodování Českého poháru v kategorii kadetů a to s náskokem 59bodů na plavce Koláře z jihlavského klubu. Tom bohužel po závodech lehl s teplotou. Budeme doufat, že se do dalšího víkendu dá do pořádku a na závodech na Seči se opět předvede v té nejlepší formě!

     Trojí zastoupení jsme měli v kategorii starších žaček. K Natce Čápové a Týně Držmíškové, které si v letošním ČP odbyli premiéru na Špince, se ještě přidala Míša Nováková. Týna si v Tovačově troufla na nejdelší možnou trať,která je pro tuto kategorii vypsaná. Pět kilometrů zvládla za 1H a 18minut,což na premiéru na této trati není vůbec špatné. Natka si zopakovala 3kilák jako na Špince a bylo z toho pěkné 4.místo. U Natky je hodně znát nezkušenost s touto disciplínou. Je velice důležité,aby plavec dokázal udržet správný směr, nekličkoval a stále plaval nejrychlejším stylem – kraulem. Natka si dost často pomáhá prsama,což znamená velkou časovou ztrátu. Míša si zatím troufla pouze na 1Km, který vyhrála. U holek je důležité získávat zkušenosti, postupně přecházet na delší tratě, snažit se odstraňovat chyby,kterých se dopustily na minulých závodech. Jen tak se mohou zlepšovat a bojovat o lepší umístění.

     V aktuálním průběžném pořadí Českého poháru figuruje plavecký klub Vysoké Mýto na krásném 5.místě se ziskem 740bodů. Do této chvíle se ČP zúčastnili plavci ze 41 klubů z celé České republiky.

     O dalším víkendu přijde na řadu první vrchol dálkoplavecké sezony – Mistrovství České republiky dorostu,dospělých a masters na 10KM, které se již tradičně uskuteční na vodní nádrži Seč. Držíme pěsti!!!

Výsledky:

Čápová Natka 2011                       3KM                     1:00,12                4.místo

Držmíšková Týna 2011                   5KM                     1:18,46                5.místo

Mašková Justýnka 2005                15KM                   3:32,39                2.místo

Nováková Míša 2011                     1KM                     0:17,01                1.místo

Pospíšilová Zuzka 2006  15KM                   3:37,30                4.místo

Winkler Tom 2008                          5KM                     0:59,02                1.místo