Na Špince přes Špinku 3.6.2023

     Sezona dálkového plavání na otevřené vodě pro rok 2023 byla zahájena o prvním červnovém víkendu na rybníce Špinka. Ve středu před závody pořadatel avizoval teplotu vody 24stupňů Celsia. V den závodu, k překvapení všech přítomných, byla voda pouhých 18,5-19,0 stupňů. Sice svítilo celý den sluníčko,ale foukal „krutý“ severní vítr,takže si plavci premiéru v letošním roce opravdu užili.

     Do Zábrodí u Červeného Kostelce vyrazila šestice plavců odhodlaná ve studených vlnách rybníka Špinky reprezentovat plavecký klub Vysoké Mýto. K ostřílené trojici Mašková,Pospíšilová,Winkler se přidala Týna Držmíšková,Natka Čápová a veterán Martin Sejpka.

     Tomáš Winkler 2008 již ukončil úspěšnou bazénovou sezonu, mohl by se již jen „válet“, přesto dálkou nepohrdl. Celých 5KM bojoval s Kubou Štverákem z bohemky o vítězství. Ve finiši nakonec zlatou medaili bral vysokomýtský plavec s náskokem několika délek(11s).

     Zuzka Pospíšilová 2006 kvalitním,vyzrálým výkonem vybojovala krásné 3.místo na trati 15km za nedostižnou českou reprezentantkou Lenkou „Eňou“ Štěrbovou a Leontýnou Trněnou. Začátek závodu byl z její strany hodně opatrný,v průběhu závodu ale dokázala své tempo stupňovat a zhruba na devátém kilometru bylo již pravděpodobné,že se o bronzovou medaili „popere“ s Aničkou Pumannovou z PO Kralupy. Zuzce do závěru zbylo více sil,ve finiši kralupskou plavkyni porazila o 3vteřiny, tím získala slušnou porci bodů do bodování Českého poháru 2023.

     Justýnka Mašková 2005 do závodu odstartovala s velkou vervou, na cca 5kilometru se pohybovala na 3.místě se slušným náskokem 1minuty a 45vteřin na Zuzku s Aničkou. Bohužel neudržela rychlé tempo s jihlavskou plavkyní Trněnou a její náskok se začínal smrskávat,až jí spolupracující dvojice děvčat z PKVM a POKr dostihla a během dalšího okruhu se jí vzdálili. Závěr byl již jen o doplavání. Nakonec z toho bylo 6.místo. Pozitivní byla určitě počáteční rychlost, na vytrvalosti ještě zapracují na SCM a v dalších závodech Justýnku již uvidíme na pozicích,na kterých jsme zvyklý…

     Obě dívky,ženy se tento týden připravují pod vedením Adama Kavříka a dalších trenérů na soustředění SCM ve Strakonicích (výběr dálkových plavců dle výsledků ze sezony 2022). SCM by mělo děvčatům pomoci se kvalitně připravit na první vrchol sezony, čímž bude bezesporu Mistrovství České republiky na 10KM, které se již tradičně uskuteční na Sečské přehradě za 14dní. Držíme pěsti!!!

     V kategorii starších žaček na trati 3KM premiérově reprezentovala PKVM Týna Držmíšková a Natka Čápová, obě děvčata jsou narozená v roce 2011. Holky nejsou úplnými novickami v dálkovém plavání. Již v sezoně 2022 tuto disciplínu okusili,ale pouze na nejkratší možné trati 1KM. Na Špince si holky poprvé vyzkoušeli tříkilometrovou trať. Týna obsadila pěkné 4.místo, Natka skončila na místě osmém. U děvčat v tuto chvíli vůbec nejde o pořadí,ani zaplavané časy. Pro ně je důležité si tuto disciplínu osahat, nabrat zkušenosti a třeba v dalších letech nastoupit na pozice Justýnky,Zuzky,Nikči,Toma a držet pomyslnou vlajku PKVM v dálkovém plavání!

Výsledky:

Čápová Natka 2011 –                    3KM       1:04,38                8.místo

Držmíšková Týna 2011 –               3KM       0:49,45                4.místo

Mašková Justýnka 2005 –             15KM    3:53,02                6.místo

Pospíšilová Zuzka 2006 –              15KM    3:47,57                3.místo

Sejpka Martin 1992 –                     3KM       0:46,19                3.místo

Winkler Tom 2008 –                       3KM       1:06,44                1.místo